„Zistite viac o kvalitnej montáži okna”

Ako vám môžem pomôcť?

Nesprávne kotvenie

Prehnutý okenný rám, kvôli ktorému neviete otvoriť okno, nie je nič príjemné. Ešte „lepšou“ alternatívou je okno, ktoré sa nedá zatvoriť, a preto vám zateká dnu. Alebo máte strach otvoriť svoje nové okno s izolačným trojsklom, lebo sa pri každom pokuse „hýbe“ v stene? Vymenované prípady sú klasické problémy z dôvodu nesprávneho ukotvenia okna do otvoru. V tejto časti sa pokúsime identifikovať najčastejšie chyby pri kotvení.

Štandardným problémom býva použitie malého počtu kotviacich bodov a ich nevhodné rozmiestnenie. Pravidlá umiestnenia kotviacich prvkov má určite vytvorené každý výrobca okien a sú tiež presne definované v norme STN 733134. Čo však s montážnikom, ktorý má vlastné pravidlá?

Pri pohľade na montážnika, ktorý uchytáva vaše nové okno na „stovku“ klinec iba zatlčením do pórobetónu, nenachádzate slová. Áno, aj to sa vám môže stať a vôbec to nie je zriedkavý jav. On si síce zjednodušil prácu, ale vám pripravil budúce problémy so statikou okna či korodujúcim klincom v pórobetóne. Vyhnete sa im, ak použijete správny kotviaci prvok do konkrétneho materiálu.

kotvenie okna

Šetrenie na materiáloch pri stavbe domu sa neopláca a pri nízkoenergetických to platí dvojnásobne. Ak ste sa rozhodli pre takýto dom, určite sa chystáte investovať do kvalitných základných materiálov, akými sú aj tehly alebo okná. Môže sa vám však stať, že investícia do tehál s drážkou na zateplenie ostenia pre ideálne osadenie vášho nového 8-komorového okna bude zbytočná v prípade, že montážnik použije nesprávny kotviaci prvok a ukotví okno cez rám iba do polystyrénu, a nie do tehly.
Ako sme už spomenuli, každý seriózny výrobca okien a profilov má pre svoje výrobky spracovaný metodický pokyn o montáži, ktorý by mal kvalifikovaný montážnik ovládať a dodržiavať ho. Pri väčších stavbách projektant pripravuje tiež statický návrh kotvenia s presnou polohou okna a určenými kotviacimi bodmi zosúladenými s konštrukciou okna a s druhom podkladového materiálu.

Častým „hriechom“ pri montáži okien je použitie PUR peny ako kotviaceho materiálu, ale bez mechanického kotvenia. Ak sa vás montážnik snaží presvedčiť, že na penu okno výborne drží, zvonka ho po zateplení bude držať polystyrén a zvnútra omietka, tak rýchlo od takejto „roboty“ ruky preč. Prečo? Odpoveď nájdete v časti Zvetrávanie tepelnej izolácie.

montaz okna

Hádanka na záver: Čo sa stane s drevom, keď navlhne? Odpoveď pozná aj malé dieťa. Je preto jednoduché predstaviť si, čo sa po nejakom čase stane, keď vám montážnici nechajú drevené kliny v škáre a len ich zapenia.
Podkladové kliny a podložky sú dôležitou súčasťou statického uloženia okna, a preto musia byť z objemovo stáleho a vodeodolného materiálu.
 

Výpočet spotreby pások